Skip to content

Stanisław Konopka, Kapitan Milicji Obywatelskiej

Rocznik 1923, nie wiemy gdzie się urodził, bo i on prawdopodobnie nie wie, choć w dowodzie wpisany ma Lwów.

Funkcjonariusz Milicji Obywatelskiej w randze kapitana. Wyżej nie awansuje, ponieważ nie wstąpił w szeregi Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej. Raz próbował, ale przy składaniu deklaracji doszło do mordobicia z partyjniakiem. Zatrudniony w Komendzie Wojewódzkiej MO we Wrocławiu.

Łowca seryjnych zabójców, wytropił Młotkowego z Oleśnicy i mordercę z Ziemi Kłodzkiej; ostatnia w tych spraw szczegółowo opisał Tomasz Pawlęga w powieści „Trupy w Kletnie” (CKIR, 2018). W świecie równoległym pracuje obecnie nad sprawą zniknięć obywateli polskich za żelazną kurtyną.

Kapitan Konopka obdarzony jest wysoko rozwiniętym zmysłem powonienia, olbrzymią łatwością dedukowania i abstrahowania. Potrafi bić się nie gorzej niż Zygmunt Chychła, który zlał Szczerbakowa w Helsinkach i w Warszawie. W życiu prywatnym jestem kawalerem, więc lubi uciechy konsumpcyjne – tango argentyńskie i czystą wódkę. Zainteresowania osobiste? Poza tropieniem morderców? Żadne.

Grzegorz Morawiecki, Były inspektor/kapitan Służby Bezpieczeństwa

Urodzony w 1922 w mieście Łodzi. Przyjaciel Staszka Konopki z okresu studiów i szkoły milicyjnej w Słupsku. Kawaler, u którego Konopka podejrzewał skłonności biseksualne.

Pracoholik bezprzykładnie oddany Urzędowi Bezpieczeństwa, później Służbie Bezpieczeństwa do chwili, w której po ucieczce Światły na Zachód usunięty został z szeregów esbecji. Specjalizował się w przesłuchaniach z torturami podczas śledztw X Departamentu. Zainteresowania osobiste? Grzegorz Morawiecki.

Archanioł Michał, supertajny patron Milicji Obywatelskiej

Arystokrata pośród innych bytów anielskich. Stworzony przed czasem. Do chwili buntu Lucyfera, trenował curling i – dzięki umiejętności nnlokacji – pływanie synchroniczne w obłokach. Draka z Lucyferem ujawniła jego niezwykły talent w fechtowaniu mieczami, co Najwyższy zauważył, ofiarował mu miecz ognisty i dowództwo w Niebiańskiej Armii. Wiemy jak to się skończyło.

Michał Anioł jest patronem dobrych milicjantów i uczestników gry „Kapitan Konopka na tropie”.